top of page

Market Research Group

Public·12 members
Arthur Shilov
Arthur Shilov

Devlet Sistem Ve Kimlike-Devlet Kapısı sistemi, güvenlik amaçlı olarak elektronik sertifika kullanmaktadır. Erişiminizin güvenli olup olmadığını adres çubuğunda yer alan adresin http değil https ile başlamasından ve tarayıcı uygulamasındaki kilit resminden anlayabilirsiniz.
Devlet Sistem Ve KimlikBu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.


e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra "Profilim" alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz.


T.C. kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası bulunan, e-Devlet şifresi alabilen kişilerin tek kayıt mercii olan e-Devlet kapısı -imei-kaydet üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgileri doldurmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.


Hayır. E-devlet kapısından kayıt işleminin son aşamasına kadar tamamlanması gerekmektedir. E-devlet kapısından kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (diplomatik belge sahipleri) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. Harç ödemesi kayıt sırasında sisteme entegre bankalar ya da vergi dairesi aracılığıyla yapıldı ise e-Devlet kayıt sayfasına geri dönülerek kayıt işleminin onaylanması ve sekiz rakamdan oluşan başvuru takip numarasının alınması gerekmektedir.


Yolcu beraberinde yurtdışından getirilen cihazlar kayıt sahibi tarafından e-devlet kapısı -imei-cep-eslestirme alanından tek GSM numarası ile eşleşme işleminin gerçekleştirmesi sonucunda kullanıma açılabilecektir


Kayıt yapılan cihazın IMEI numarasının, e-devlet üzerinden ( -sorgulama) alanından sorgulama yapılması suretiyle kayıtlı olup olmadığı öğrenilebilmekte ya da Kurumumuz BTK Tüketici İletişim Merkezi (120) aranarak bu konuda bilgi alınabilmektedir.


Yurtiçinde herhangi bir firmadan satın almış olduğunuz cihazlarınıza ait IMEI numaralarını eşleştirebilmeniz için bir kereliğine cihazı satın almış olduğunuz firma ile irtibata geçmeniz ve T.C kimlik numaranızı ya da yabancı kimlik numaranızı ilgili firmaya ibraz ederek eşleştirme yapmanız gerekmektedir. IMEI numarası değiştirilmiş cihazın kullanıcısı; cihaz ithalat yolu ile alınmış ise ithalatçı veya imalatçı firmaya başvurmalıdır. İlgili firmanın yapmış olduğu ilk eşleştirmeden sonra -imei-cep-eslestirme adresi üzerinden başka GSM hattı ile eşleştirme yapılabilmesi mümkündür.


18 yaşından küçük T.C. vatandaşları yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilir ve kendi adlarına kayıt yaptırabilir. 18 yaşından küçükler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek çocuğun bilgileri kullanılmak suretiyle yapılabilmektedir.


Yurttaşlar, nüfus ve vatandaşlık işlemleri için ALO 199 hattının yanında sitesinden bilgi alınıp, ''BAŞVURU OLUŞTUR'' seçeneğine tıklayarak TC Kimlik Numaraları ve diğer bilgileri ile başvuru talebinde bulunabiliyor. Nüfus ve vatandaşlık işlemleri için e-Devlet sistemi üzerinden de randevu alınabiliyor. Yurttaşların randevu alırken, yaşadıkları il/ilçeyi ve randevu saatlerini eksiksiz seçmeleri gerekiyor.


Yurttaşlar, T.C Kimlik Kartı başvurularını, T.C Kimlik numaraları ve şifreleyile e-devlet sistemine girip, arama butonuna ''Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'' yazdıktan sonra çıkan arama sonuçlarından, ''T.C Kimlik Kartı Başvurusu'' kısmına tıklayarak alabiliyor. Yurttaşların randevu alırken, yaşadıkları il/ilçeyi ve randevu saatlerini eksiksiz seçmeleri gerekiyor.


Günlük yaşantımızda, sokakta, işte, internette sayısız markayla ve onları temsil eden logolarıyla karşılaşırız. Bu logolar, marka yaratmak amacıyla ticari kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanıldığı gibi devlet kuruluşları ve bağlı birimleri tarafından kurumun işlevi ve verdiği hizmeti vurgulamak amacıyla da kullanılmaktadır.Son yıllarda devlet kurumlarının görsel kimlik sistemlerinin yeniden tasarlandıkları görülmektedir. Bu değişimlerin nedenlerine baktığımızda: bir devletin tüm birimlerinde uygulanmakta olan kurumsal kimlik sistemindeki görsel tutarlılığın olmaması; farklı estetik anlayışta, uyumsuz grafik stillerin kullanılması; geleneksel form ve biçimlerin günümüz tasarım anlayışı ile örtüşmemesi ya da kurumlardaki yapısal değişimler gibi çeşitli nedenlerden olduğu görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devlet görsel kimlik sistemi, yönetim sisteminin değişmesiyle birlikte 16 Devlet Bakanlığı logoları tutarlı bir ulusal kimlik sisteminin oluşturulması amacıyla 2019 yılında yenilenmiştir. Bu araştırmada, logoların bir devlet sembolü olarak görsel kimlik sistemlerindeki yeri, önemi ve geçirdikleri dönüşümler, Türkiye Cumhuriyeti ve çeşitli devletler üzerinden incelenmiştir.


Nüfus cüzdanı kimlik belgesi sıklıkla kafa kağıdı, kafa koçanı, nüfuz tezkeresi, hüviyet cüzdanı gibi isimlerle de duyulmaktadır. Bireyler birçok resmi işlemlerini gerçekleştirebilmek adına nüfuz cüzdanı suretine ihtiyaç duymaktadır.


İsminden de anlayacağımız gibi e devlet elektronik yani dijital bir web sitesidir. İlgili kişiye ait TC kimlik numarası ve oluşturulan e devlet şifresiyle kişisel sisteme giriş yapılır. Daha sonrada istenilen bu belge alınır.


Öncelikle e devlet sisteminden nüfuz cüzdanı sureti almak için e devletim resmi web sitesine bağlanmak gerekir. Bunun için internet bağlantınızın olması şarttır. Mobil üzerinden yani telefon üzerinden ya da bilgisayar üzerinden e devlet sisteminin web adresine bağlanılır.


Bu web adresi www.turkiye.gov.tr adresidir. Bu adrese giriş yaptığınızda karşınıza kullanıcı adının yer aldığı TC kimlik numarası alanı ve şifre alanı çıkmaktadır. Şifre PTT kurumundan alınmaktadır. Daha sonrada kurumdan alınan şifre kişinin isteğine bağlı olarak kişisel şifre olarak farklı şekliyle tanımlanabilmektedir. Kullanıcı adı yerine kişisel olan TC kimlik numarası ve şifre alanına da kişisel olarak değiştirilen şifre girilir.


Bu adım tamamlandıktan sonra artık resmi e devlet kurumunun web sitesine girmiş olursunuz. Daha sonrasında sitede arama alanı bulunmaktadır. Bu arama yerine nüfus cüzdanı sureti alma yazısını yazdığınızda sizin nüfuz cüzdanınızın sureti ekranda belirir. İster mail olarak isterseniz de çıktı olarak isterseniz de ekran görüntüsü olarak nüfuz cüzdanı suretinizi bu şekilde e devlet sisteminden alabilirsiniz.


Şirket hizmetlerinde yetkilisi olunan şirket hizmetleri yer alır. Yeni hizmetler alanından e devlet sistemine eklenen yeni hizmetlere ulaşabilirsiniz. Araçlarım alanından araçlarınıza ait hizmetlerden yararlanabilirsiniz.


Nüfus kaydında mevzuata aykırı herhangi bir durumun bulunmaması halinde doğum olayı nüfus kayıtlarına tescil edilecek ve sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek.Doğum bildiriminde mevzuata aykırı herhangi bir durumun tespit edilmesi ve başvurunun reddedilmesi halinde ise başvurunun reddedildiğine dair sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek olup kişinin nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi sağlanacak.


AFAD Gönüllüsünün kim olduğu ve AFAD Gönüllüsüne neden ihtiyaç duyulduğunun farkındalığına sahip, afetlerle ilgili temel kavramları bilen, yangın, tahliye ve ilk yardım konularında ön bilgi sahibi olarak farkındalık kazanmış, AFAD Gönüllülük sistemi uzaktan eğitimlerini tamamlamış gönüllülerdir. Tüm AFAD Gönüllüleri Temel AFAD Gönüllüsü olabilir.


E-devlet üzerinden kimlik kartı başvurusu yapabilmek için öncelikli olarak adayların e-devlet sisteminde aktif halde olmaları gerekmektedir. TEMEL başvuru yapan adayların vergi dairesine(2996TL) ve Halk bankasına(140TL) ücretlerini yatırmış olmaları gerekmektedir.YENİLEME başvurusu yapan adayların Halk bankasına(140TL) ücretlerini yatırmış olmaları gerekmektedir.


- Eğer kamu görevlisi iseniz ve T.C. kimlik numaranız hizmet sunan kurum tarafından sisteme tanımlandı ise, sunulan hizmetlere ulaşmak için sol tarafda bulunan "e-Hizmetler" bağlantısına tıklayınız. Bu sayfada kullanmak istediğiniz hizmeti seçerek işleminize devam edebilirsiniz.


İnsanlık yeryüzünde var olduğundan bu yana farklı yönetim biçimleri ile ülkeler idare edilmiştir. Özellikle de Ulus Devlet kavramının ortaya çıkışı ile daha bütünsel ve yerleşik kavramlar bu yönetim anlayışlarını, sınıflandırmada genelgeçer kabul görmüş sistemler haline dönüştürmüştür.


e-Devlet'e yaklaşık 4 ay önce yeni bir özellik gelmişti: T.C. kimlik numaralarını kısıtlama imkanı... Bu özellikle kişilerin farkında olmadan bir şirkete ortak yapılmasını engelliyor. 4 ayda yaklaşık 4.5 milyon kişi kullandı. Bu makalede e-devlet kimlik numarası kısıtlama nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır sorularının yanıtlarına bakıyoruz.


e-Devlet üzerindeki kimlik numarası kısıtlama hizmeti ile kişiler kimlik numaralarına kısıt koyarak, iradeleri dışında şirket ortağı/yetkilisi yapılmalarının önüne geçebiliyor. Sistem devreye girdiğinde şu bilgi verilmişti: 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page